Taras jako element małej architektury

Taras stanowi płynne przejście między domem a ogrodem, dlatego warto poświęcić nieco uwagi podczas planowania tego elementu małej architektury. Aby to miejsce sprzyjało relaksowi, a zarazem było funkcjonalne i dopasowane do stylu nieruchomości, musi zostać mądrze zaprojektowane. Ze szczególną starannością należy dobrać materiał, z którego zostanie wykonana posadzka. Co do niej istnieje szereg oczekiwań – musi być estetyczna, antypoślizgowa i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Te wymagania spełnia kostka brukowa, płyty tarasowe i płyty wielkoformatowe.

Posadzka na tarasie

Taras można wykonać z wykorzystaniem różnych materiałów. Dużo zależy od tego, jaki masz budżet i oczekiwania względem tego elementu małej architektury. Do wyboru są np. deski drewniane i kompozytowe czy płyty ceramiczne. Oddzielną kategorię stanowią kamienie naturalne i wyroby betonowe, a konkretniej:

  • Kostka brukowa – są tarasy, które umieszcza się na poziomie trawnika, bądź na niewielkim podwyższeniu z wykorzystaniem obrzeży palisadowych. Wówczas nie musisz wykonywać kosztownych i czasochłonnych konstrukcji – wystarczy wybrukować wybrany obszar kostką. Kostki brukowe mają różne formy, kształty i kolory oraz rodzaje wykończenia:

- gładkie w jednolitym kolorze bądź w melanżu kolorystycznym;
- szorstkie, z podziałem ze względu na technologię produkcji:

1) szczotkowane -  proces ten powoduje powstanie dodatkowych porów na powierzchni kostki. Wyjątkowa faktura poza względami estetycznymi podnosi również komfort użytkowania nawierzchni - owocuje zwiększoną antypoślizgowością;
2) śrutowane - powierzchnię kostek poddaje się śrutowaniu, które odkrywa drobnoziarniste kruszywa, efektem jest imitacja struktury szlachetnych materiałów;
3) płukane - podczas wymywania wierzchniej warstwy betonu, wyeksponowane zostaje zabarwione kruszywo, dzięki czemu intensywność koloru nie zanika tak z czasem jak przy kostkach gładkich;

- postarzane/obtłuczone; metoda młoteczkowania pozwala kostce uzyskać wygląd starego bruku, który nada klimatyczny urok wokół posesji w stylu rustykalnym.

  • Płyty betonowe – wielkoformatowe płyty betonowe mają większą powierzchnię niż klasyczne małe kostki brukowe, dlatego świetnie sprawdzają się w minimalistycznych aranżacjach. Można wybrać je do wykańczania nowoczesnych ogrodów przy wszystkich typach nieruchomości (mieszkalnych i użytkowych). Odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – są trwałe, stabilne, odporne na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych.  Płyty betonowe będą szczególnie dobrze się prezentować na tarasie, gdy będą takie same jak na ścieżkach i podjeździe. Warto je również dopasować do koloru elewacji, aby zachować spójność estetyczną. Wykończenie górnej nawierzchni płyt jest analogiczne jak przy wyżej wymienionych kostkach brukowych. Ciekawą opcją jest powierzchnia śrutowana, która idealnie pasuje do tarasów, zapewniając funkcję antypoślizgową, a także pozwala na chodzenie po płytach bez obuwia. Na taras, na którym np. zamierzamy często grillować, warto wybrać płyty z dodatkową ochroną powierzchniową np. Perlon Lamino od Brukbet. Technologia powlekania powierzchni środkami polimerowymi pozwala na otrzymanie zamkniętej powierzchni wyrobu, odpornej na przenikanie różnorodnych płynów. Płyty takie są droższe, ale dzięki dodatkowej warstwie ochronnej dłużej zachowują intensywny kolor i są łatwe w utrzymaniu czystości.

darbud

(źródło własne)

Wielkoformatowe płyty betonowe. Płyta Velde 90x45 gray shadow producent GALABETON

  • Płyty tarasowe - występują w różnych formatach i grubościach, co pozwala na ich uniwersalne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku posadzek tarasów, jak i ogrodowych patio czy obejść wokół budynku. Jednakże przeważnie mają zbyt małą grubość, aby stosować je na podjazd (tu odsyłamy do płyt wielkoformatowych). Płyty tarasowe mają jednak bardziej zróżnicowane nawierzchnie niż płyty betonowe. Wśród bogatej oferty znajdziesz płytki imitujące drewno np. betonowa deska ogrodowa. Możesz też sięgnąć po płyty, które wyglądem przypominają naturalne skały, głównie trawertyn i piaskowiec, bądź nimi są np. Płyty Marmur od Buszrem, które są w całości zbudowane z różnych frakcji marmuru. Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie tarasu warto przyjrzeć się płytom w technologi fotoline, gdzie możliwe jest stworzenie wiernych replik różnorodnych materiałów drewnianych, metalowych czy naturalnych kamieni oraz wszelkich fotografii przez naniesienie druków cyfrowych na odpowiednio skomponowane i przygotowane powierzchnie licowe.

darbud

(źródło Bruk-Bet)

Płyta tarasowa Rezydencja Fotoline producent BRUK-BET

Jaką nawierzchnię tarasu wybrać?

Duży wybór nawierzchni tarasowych sprawia, że podjęcie decyzji nie jest łatwe. Przy projekcie i zakupie kieruj się przede wszystkim trwałością materiałów – tutaj godne polecenia są płyty tarasowe oraz kostka brukowa i wielkoformatowe płyty betonowe, dzięki którym łatwo stworzysz spójną kompozycję z resztą terenu. Betonowe wyroby prócz tego, że są bardziej wytrzymałe, nie wymagają też szczególnej pielęgnacji jak w przypadku drewnianych desek.

Posted on