Podjazd z kostki brukowej. Jaką kostkę wybrać?

Kostka brukowa to jeden z popularniejszych sposobów utwardzenia terenu. Dzięki swojej wytrzymałości stosowana jest przy utwardzaniu zarówno dużych parkingów, jak i domowych podwórek. Zależnie od potrzeb i upodobań, można stosować kostkę typowo przemysłową (parkingi, podjazdy w firmach, chodniki itp.), jak również bardzo ozdobną kostkę brukową wykorzystywaną przy układaniu podjazdów i chodników w przydomowych podwórkach. Oferta kostek brukowych jest ogromna i ciężko podjąć od razu decyzję co do konkretnego wyboru. Kostki  najczęściej produkuje się z betonu, rzadziej wykorzystuje się kamień naturalny. Różnią się od siebie kształtem i rozmiarem, kolorami i strukturami oraz grubością. Jaka kostka będzie odpowiednia na podjazd? Spójrzmy najpierw na rodzaje kostki brukowej.

Rodzaje kostki brukowej

Zacznijmy od rozmiarów kostki brukowej. Na rynku dostępne są kostki o większych rozmiarach przypominających płyty, jak i małe kostki mierzące parę centymetrów szerokości. Ogólnie stosowaną zasadą jest, że duże kostki dobrze wyglądają, jeśli powierzchnia, na której chcemy ją ułożyć, również jest pokaźnych rozmiarów. W związku z tym dobrze nadaje się na podjazdy do garaży, wjazdy na posesje i tym podobne powierzchnie. Jeśli mamy do ułożenia wąskie i kręte chodniki, estetyczniej będzie wyglądać drobna kostka. Dzięki małym rozmiarom zdecydowanie łatwiej i precyzyjniej można ją ułożyć w ciasnych i krętych miejscach, unikając przy tym dużych odpadów. Przy stosowaniu dużej rozmiarowo kostki brukowej na małej i przede wszystkim krętej powierzchni, nie jesteśmy w stanie zrobić dokładnych zakoli bez docinania praktycznie każdej z nich. Powoduje to powstawanie dużej ilości odpadów i jest nieekonomiczne.

kostka brukowa

(źródło własne)

Wytrzymałość kostki

Wiemy, jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni, ale co z grubością? Zależnie od sposobu użytkowania takiego podjazdu, musimy wybrać odpowiedniej wytrzymałości kostkę brukową. Im grubsza kostka, tym logicznie rzecz biorąc będzie bardziej wytrzymała na obciążenia. Jeśli więc zamierzamy poruszać się po takim podjeździe cięższymi pojazdami, albo będziemy ją wykorzystywać z dużą częstotliwością, lepiej będzie zastosować kostkę grubości 8 cm. Będzie odporna na większe obciążenia i częstszy ruch, dzięki czemu nie będzie pękać. Przy układaniu kostki bardzo ważną sprawą jest też odpowiednie przygotowanie podłoża pod nią. Im lepiej wykonana podbudowa pod kostkę, tym wjazd będzie zdecydowanie bardziej wytrzymały, szczególnie na osiadanie. Jeśli zależy nam tylko na lekkim podjeździe i nie będziemy jej zbyt mocno obciążać, możemy zastosować kostki o grubości 6 cm. Mniejsze grubości 3-4 cm przeznaczone są tylko pod ruch pieszy i spotykamy je przeważnie w formie betonowych płyt tarasowych.

Walory użytkowe - kolory

Na tę decyzję zapewne główny wpływ będą miały kobiety. Jest to walor głównie estetyczny. Z kostki brukowej można ułożyć różne wzory graficzne lub napisy. Gama kolorystyczna oferowana na rynku jest tak szeroka, że na pewno ciężko będzie podjąć decyzję o wyborze konkretnego koloru. Do tego prócz jednolitych barw kostek mamy też do wyboru melanże kolorystyczne, które stanowią ciekawe wzory. Kolory przenikają się w nich pasmowo, tworząc powierzchnie o wielu odcieniach. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie takiej aranżacji z wizualizacją. Pozwoli to idealnie dobrać rozwiązanie estetyczne, którego oczekujemy. Ważną sprawą przy wyborze koloru jest również dostosowanie barwy do zastosowań. Jeśli ułożymy bardzo jasną kostkę w okolicy garażu lub na tarasie, gdzie często rozpalamy grilla, ciężko będzie utrzymać ją w czystości. Warto także pamiętać o odpowiedniej impregnacji kostki lub kupić model, który fabrycznie jest już zaimpregnowany. Pozwoli to zdecydowanie łatwiej utrzymać czystość naszego pięknego, nowego podjazdu.

wzór kostki na podjeździe

(źródło własne)

Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze kostki brukowej jest udanie się do firmy, która zajmuje się takimi usługami. Fachowa pomoc przy ocenie terenu i naszych potrzeb zapewni nam odpowiedni wybór kostki. Dodatkowo często firmy takie oferują również sprzedaż kostki brukowej różnego rodzaju, co pozwoli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i uzyskać profesjonalną obsługę od “A” do “Z”.

Posted on