Płyty tarasowe, schody i palisady w komplecie. Jak je dobrać, by stanowiły spójną całość?

Aranżacja terenu wokół nieruchomości jest równie ważna jak sam wygląd elewacji czy wyposażenie wnętrza budynku. Warto skoncentrować się na wyborze elementów betonowych w taki sposób, aby harmonizowały ze stylem całego obiektu. Na szczególną uwagę zasługują tu płyty tarasowe, schody i palisady, które powinny mieć podobny odcień i parametry techniczne. Tym samym będą nie tylko eleganckie, ale tez praktyczne w codziennej eksploatacji.

Wielu inwestorów prywatnych oraz firm decyduje się na wybór kostki brukowej podczas aranżacji terenu wokół nieruchomości. To rozsądne, chociażby ze względu na wysoką estetykę, łatwość w utrzymaniu czystości, dobre parametry techniczne i stosunkowo niskie ceny. W budowaniu nawierzchni użytkowej w ogrodzie sprawdzą się nie tylko klasyczne warianty kostki o małych elementach, ale również płyty brukowe, które są większe, bardziej eleganckie, a zatem lepiej pasują w minimalistycznych aranżacjach przy nowoczesnych posesjach. Kostka dostępna jest w wielu formatach i typach wykończenia powierzchni: gładka, monokolor, colorblend (mix kolorystyczny), płukana (z widocznym kruszywem w wierzchniej warstwie), śrutowana.

darbud

(źródło własne)

Ogród wystawowy DARBUD. Kostki oraz płyty w kolekcjach colorblend oraz "lux" (płukane)

Jak dobrać poszczególne elementy, tj. płyty tarasowe, schody i palisady, aby stanowiły harmonijną całość?

Spójnie czy na zasadzie kontrastu?

Wielu producentów kostki brukowej posiada w swojej ofercie elementy betonowe takie jak palisady, stopnie schodowe, czy nawet ogrodzenia spójne zarówno kolorystycznie jak i w sposobie wykończenia z oferowanymi kostkami, czy płytami tarasowymi.  Pamiętaj jednak, że nie musisz utrzymać wszystkich elementów w tej samej tonacji czy strukturze. Jeżeli chcesz nieco ożywić teren i dodać mu charakteru postaw na różne typy materiałów budowlanych.

Ciekawym pomysłem jest np. zastosowanie betonu architektonicznego, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Wykonane z niego schody mogą prowadzić na kamienny taras, a z drugiej strony łączyć się z chodnikiem lub podjazdem z kostki brukowej.

Decydując się na spójną aranżację warto skorzystać z oferty producentów kostki brukowej, którzy mają całą kolekcje produktów. W ten sposób można wybrać kostkę na podjazd i płyty tarasowe na taras o tej samej nawierzchni i kolorze, a potem bez trudu dopasować do nich również bloki schodowe i palisady. Schody mogą mieć łupany front, do którego pasują identyczne łupane palisady, a także ogrodzenie posesji z pustaka łupanego. Kolejnym pomysłem jest zrobienie schodów, gdzie górna powierzchnia jest śrutowana i dopasować do nich podobne płyty tarasowe.

darbud

(źródło Jadar)

Ogródek wystawowy Jadar. Widoczne na zdjęciu palisady łupane w kolorze pustynia można połączyć w ogrodzie z ogrodzeniowym pustakiem łupanym w tym samym kolorze oraz blokiem schodowym. 

Jeżeli chcesz, aby Twój taras był bezpośrednio połączony z podwórkiem czy podjazdem możesz zdecydować się na szybką i niedrogą opcję wybrukowania go. Kostka brukowa na tym obszarze może pozostać w tym samym kolorze co reszta placu lub być w odcieniu kontrastującym. Można też wstawić ciekawy wzór z użyciem materiału o innej strukturze. Podobne rozwiązanie można również wykorzystać przy budowie schodów.

darbud

(źródło Buszrem) 

Do budowy schodów użyto tej samej płytki, która tworzy chodnik oraz zastosowano kontrastujące obrzeże, aby odznaczyć granicę stopni. Produkty Buszrem użyte w aranżacji:  Lanta color-mix stalowy, obrzeże księżycowe grafit 

Modne motywy

Obecnie w modzie są nawierzchnie wykonywane z kostki brukowej oraz z betonu, który daje sporo możliwości aranżacyjnych w ogrodzie, altanie i na tarasie. Ciekawie wyglądają np. nawierzchnie z lekkim metalicznym połyskiem, które można układać w dowolnych konfiguracjach. Do tworzenia konstrukcji romańskich czy rytmicznych rzędowych warto wybrać elementy o podobnej strukturze, które będą pasowały do siebie nie tylko odcieniem, ale też sposobem cieniowania czy przekrojem. W naszym składzie kostki brukowej można skorzystać z usług projektowych i rad pracowników w zakresie sposobu aranżacji przestrzeni wokół posesji.

Posted on